שחזור פטמה ועטרה מתבצע כשלב אחרון בשחזור השד אחרי כריתה. שחזור הפטמה מתבצע בנפרד משחזור העטרה. שחזור הפטמה יכול להתבצע במשולב עם פעולות אחרות כמו: ליטוש צלקות, השתלת שומן, הידוק מעטפת העור, או החלפת משתל בהתאם לצורך.
כאשר שחזור הפטמה מבוצע בפני עצמו הוא נעשה בהרדמה מקומית וללא אשפוז. קיימות שיטות ניתוחיות רבות לשחזור הפטמה ויש להתאים השיטה לכל מטופלת בהתאם למצב הרקמות הרכות בשד המשוחזר, כמותן, איכותן, עוביין ומיקום הצלקות הקודמות על גבי השד. לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת וכיצד היא תראה בסופו של דבר.
מניסיונו הרב בשחזור פטמה, מעדיף ד"ר שפלן לבצע את שחזור הפטמה באמצעות מתלי עור מקומיים וללא השתלות עור ממקומות מרוחקים. ההחלטה על טכניקת שחזור הפטמה תתקבל על ידי ד"ר שפלן בפגישת הייעוץ טרם הניתוח ובעצה אחת עם המטופלת. מותר לציין שלא אפשרי להניק משד ששוחזר בכל שיטה שהיא.


אורך ניתוח שחזור הפטמה הוא כ-45 דקות ואינו מצריך אשפוז לאחריו. בדרך כלל ניתן לחזור לעבודה אחרי יום או יומיים.
באזור הניתוח תהיה חבישה קטנה ורכה לתקופה של כשבועיים ימים. ניתן לתפקד באופן מלא וחופשי מיד לאחר הניתוח למעט שכיבה על האזור המנותח.

לא ניתן לצפות מראש את גודל וזקיפות (פרופיל, בליטות) הפטמה המשוחזרת מאחר ורקמות שונות אצל נשים שונות מגיבות לניתוח באופן שונה. לעיתים, יש השטחה חלקית או מלאה של הפטמה המשוחזרת ומתהווה הצורך בניתוח שחזור פטמה חוזר. במקרים אחרים ובמיוחד כאשר מתלי העור דקים או מוקרנים יכול להיווצר נמק במתלי הפטמה שישטיח אותה עם הזמן. במקרים נדירים יותר יכול להיווצר זיהום מקומי שעשוי אף הוא לגרום לפתיחת התפרים והשתטחות הפטמה המשוחזרת.
התסריט החמור ביותר אך גם הנדיר ביותר הוא שזיהום באזור הפטמה המשוחזרת יתפשט אל השחזור כולו ולסביבות המשתל ויגרום לזיהום כללי בשד המשוחזר.


במידה ויעלה הצורך בניתוח חוזר או מתקן, יחולו עלויות הניתוח על המטופלת.
בהעדר סיבוכים וכפי שקורה בדרך כלל, ניתן לשחזר את העטרה בין שישה לשמונה שבועות אחרי שחזור הפטמה.
שחזור העטרה יתבצע במרפאה וללא הרדמה באמצעות קעקוע.
בטרם הקעקוע מתקבלת ההחלטה על קוטר העטרה, מיקומה וצבעה. אחרי ביצוע הפעולה ניתן לחזור מיידית לכל פעילות, למעט מגבלה קלה עקב העובדה שישנה חבישה קטנה באזור העטרה לתקופה של שבוע ימים.