הידעת? ניתוחי שדיים מסיבות אסתטיות הם הניתוחים הפלסטיים הפופולאריים ביותר בארץ ובעולם. כך שאם גם את מרגישה שלא בנוח עם מראה השדיים שלך – קטנים מדיי, גדולים מדיי, נפולים או לא-סימטריים - את בחברה טובה.
אחרי הכל, מדובר בסמל הנשיות ובמרכיב מרכזי בהופעה החיצונית שלך. הבשורות הטובות הן שבמרפאה של ד"ר שפלן אנו מתמחים בכל סוגי הניתוחים לשיפור, עיצוב ופיסול השדיים, הן מסיבות אסתטיות והן על רקע אונקולוגי, בשיטות המתקדמות ובשעורי הצלחה גבוהים.השתלת שומן בשדיים
ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 2 מצבים עיקריים.  המצב הראשון הוא  הגדלת שדיים לצורך אסטטי  כולל מצבי אסימטריה או מחשוף רחב( מרחק גדול בין השדיים)
המצב  השני הוא  פגם או שקע  או אסימטריה בין השדיים   לאחר ניתוח , לרוב על רקע אונקולוגבקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד (lumpectomy  )  והקרנות  או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד לאחר כריתה מלאה
במצב זה הפגם ממוקד בד"כ באזור מסוים ומתבטא בשקעים ,קפלים או אי סדירות בפני שטח הפנים של השד.
 אי הסדירות נובעת בנוסף לחסר הנפח גם מרקמת צלקתית הגורמת למשיכת העור אל תוך השקע.  
הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מירבית של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגרלי וקבוע באזור בו הושתל
כל שלב בתהליך השתלת השומן טומן בחובו סיכון לכישלון התהליך בשל פגיעה בשלמות התאים, החל מבחירת המטופלת  וברור גורמי הסיכון , עבור לאופן שאיבת השומן   , המשך באופן עיבודו  וכלה באופן השתלתו.    תלות זו  בגורמים רבים , הדורשים מיומנות וניסיון הפכו את השתלת השומן לכלי  שרוב אך לא כל המנתחים הפלסטיים המשיכו להשתמש בו בהצלחה מרובה בעוד שאחרים רואים בו כלי לא אמין עם תוצאות לא עקביות.
ד"ר סידני קולמן , מנתח פלסטי מניו-יורק, עדן טכניקה זו  , כינה אותה "LIPOSTRUCTURE TECHNIQUE" ומציג שיעורי קליטת שומן גבוהים במגוון שימושים.
אמצעי חדיש אשר הביא את שיעור קליטת השומן למקסימום  הינו העשרת השומן הנקצר בתאי גזע. באפשרות זו נדון בהמשך.
תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.
 נשים בוגרות , לא מעשנות, ששדיהן התרוקנו אחרי לידות והנקה עם עור רך ומעט רפוי בשדיים ומצבורי שומן מיותר באזורים אחרים הן מועמדות טובות להגדלת שדיים עם שומן וללא שתלים. באותו מעמד אם צריך ניתן גם לבצע הרמת שדיים בהתאם לצורך
 לעומתן נשים עם שתלי סיליקון שמבקשות להוציא אום מכל סיבה שהיא ויש להם אזורים תורמים של עודפי שומן גם הן מועמדות להוצאת השתלים והשתלת שומן למראה טבעי יותר וללא גוף זר וצורך בתחזוקה. לאחר שהשומן נקלא אין צורך לחזור על הפעולה והוא נשאר לתמיד.
 
לשומן המושתל כחומר מילוי, מאפיינים הגורמים לו להיות חומר מילוי אידיאלי. הוא רך, קיים בשפע אצל מרבית המטופלים וקל להשגה, השתלתו פשוטה וכרוכה בתחלואה מינימאלית . לפיכך השתלתו היא הדרך הטבעית  להוספת נפח לאזורי חסר בגוף.
בהעדר מספיק אזורים תורמים לשומן ישנה אפשרות לשד היברידי כלומר שילוב של שתל ושומן (ראי בנפרד)

ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 2 מצבים עיקריים.  המצב הראשון הוא  להגדלת שדיים לצורך אסטטי.

המצב  השני הוא  פגם או שקע בשד  לאחר ניתוח , לרוב על רקע אונקולוגי

. בקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד (lumpectomy  ) והקרנות או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד לאחר כריתה מלאה.
לגבי השתלת שומן להתווייה אונקולוגית ראי פרק נפרד

הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מירבית של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגרלי וקבוע באזור בו הושתל

כל שלב בתהליך השתלת השומן טומן בחובו סיכון לכישלון התהליך בשל פגיעה בשלמות התאים, החל מאופן שאיבת השומן   , המשך באופן עיבודו  וכלה באופן השתלתו.    תלות זו  בגורמים רבים , הדורשים מיומנות וניסיון הפכו את השתלת השומן לכלי  שרק מעטים מהכירורגים הפלסטיים המשיכו להשתמש בו, בעוד אחרים רואים בו כלי לא אמין עם תוצאות לא עקביות.

ד"ר סידני קולמן , מנתח פלסטי מניו-יורק, עדן טכניקה זו  , כינה אותה "LIPOSTRUCTURE TECHNIQUE" ומציג שיעורי קליטת שומן גבוהים במגוון שימושים.

אמצעי חדיש אשר הביא את שיעור קליטת השומן למקסימום  הינו העשרת השומן הנקצר בתאי גזע. באפשרות זו נדון בהמשך.שיטה זו מומלצת בעיקר בהתוויות אונקולוגיות ואין בה יתרון בניתוח קוסמטי בדרך כלל
 גורמי סיכון שיכולים למנוע קליטה טובה של השומן המושתל הם: עישון, השמנת יתר, והקרנות לשד.

תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור בו הוא קיים בעודף  כמו מותניים, ירכיים, זרועות,בטן וברכיים. ההחלטה על האזור התורם נתונה להחלטת המטופל/ת והרופא. אזורים טיפוסיים כוללים את הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים.  החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הם זעירים, באורך 3 מילימטרים.

באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים. מומלץ מחטב נוח לתקופה זו

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של  10 או50 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי בתוך מערכת סגורה שם בכוח הכבידה (DECANTATION) נפרדים הנוזלים מהשומן.  השומן מועבר למזרקים חד פעמיים של 10 -1 סמ"ק ומושתלים באזורים הרצויים באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-2 מילימטר.

השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

תהליך השתלת שומן

השומן המושתל מוזרק ליעדו באמצעות מזרק המאפשר את פיזור השתל טיפין טיפין. ההזרקה לא מבוצעת לתוך רקמת השד עצמה כי אם לשומן התת עורי , לשריר החזה או בצמוד לו ומעליו. 

breast1

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או חלקית ואורכו בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקפו ומורכבותו.

עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה. דר שפלן אינו מבצע ניתוח זה אצל מעשנות.

הצלקות שדרכן מתבצע הניתוח הן בדרך כלל מזעריות ועדינות, מוסתרות ובלתי נראות. במקרים נדירים, יכולה להיווצר תפיחות של הצלקת/ות ויש צורך לתקן אותה/ן בניתוח נוסף. לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת וכיצד היא תראה בסופו של דבר.

בכל מקרה הצלקות שנותרות אחרי ניתוח זה הן נקודתיות ואינן נעלמות. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקות עשויה להימשך כשנה או יותר שבמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת בדרך כלל.

לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח,ובנשים מסויימות יש צורךלחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות , בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.

השתלת שומן מועשר בתאי גזע

תאי הגזע הם תאים רבי  יכולת המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת  UCLA  בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן.

יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו , הביאה לשיעורי קליטה גבוהים יוןתר בנשים עם גורמי סיכון מיוחדים

 לא זו בלבד שחיות התאים נשמרת אלא שנמצאו השפעות חיוביות גם  על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר , אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת  הדם  המקומית לשתל.

 

מעקב אחר הניתוח

לאחר הניתוח להשתלת שומן, משתחררים הביתה באותו יום או מתאשפזים ללילה אחד בדרך כלל. משך תהליך ההחלמה בבית הוא כשבועיים-שלושה. ביומיים הראשונים אחרי הניתוח צפויות הפרשות דמיות מרובות מפתחי השאיבה. מצב טבעי ורצוי למשך יומיים. השבוע הראשון שלאחר הניתוח מאופיין באי נוחות ולעיתים אף בכאבים. תופעות אלו נגרמות עקב שטפי דם שטחיים תת עוריים (סימנים כחולים) ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח. תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.

 לעיתים כאמור, עולה הצורך בניתוח נוסף, להשתלת שומן נוספת, שיפור הצלקות, וכדומה.