לשומן המושתל כחומר מילוי, מאפיינים הגורמים לו להיות חומר מילוי אידיאלי. הוא רך, קיים בשפע אצל מרבית המטופלים וקל להשגה , אין חשש ממחלות מדבקות או תגובה חיסונית כנגד השתל, השתלתו פשוטה וכרוכה בתחלואה מינימאלית ובנוסף ניתן להסירו במידת הצורך. לפיכך השתלתו היא הדרך הטבעית  להוספת נפח לאזורי חסר בגוף.

ניתן לחלק את ההתוויות להשתלת שומן בשד ל- 2 מצבים עיקריים.  המצב הראשון הוא  הגדלת שדיים לצורך אסטטי בו חסר הנפח הוא בד"כ בשד כולו.

המצב  השני הוא  פגם או שקע בשד  לאחר ניתוח , לרוב על רקע אונקולוגי

. בקבוצה זו נכללות נשים לאחר כריתת גוש מהשד (lumpectomy  )  או  נשים בשלבים שונים של  שחזור שד לאחר כריתה מלאה

. במצב זה הפגם ממוקד בד"כ באזור מסוים ומתבטא בשקעים ,קפלים או אי סדירות בפני שטח הפנים של השד.

 אי הסדירות נובעת בנוסף לחסר הנפח גם מרקמת צלקתית הגורמת למשיכת העור אל תוך השקע.  

הצלחת הטיפול להשתלת שומן תלויה בקליטה מירבית של התאים המושתלים באזור המקבל, באופן שהשומן המושתל הופך לחלק בלתי נפרד, אינטגרלי וקבוע באזור בו הושתל

כל שלב בתהליך השתלת השומן טומן בחובו סיכון לכישלון התהליך בשל פגיעה בשלמות התאים, החל מאופן שאיבת השומן   , המשך באופן עיבודו  וכלה באופן השתלתו.    תלות זו  בגורמים רבים , הדורשים מיומנות וניסיון הפכו את השתלת השומן לכלי  שרק מעטים מהכירורגים הפלסטיים המשיכו להשתמש בו, בעוד אחרים רואים בו כלי לא אמין עם תוצאות לא עקביות.

ד"ר סידני קולמן , מנתח פלסטי מניו-יורק, עדן טכניקה זו  , כינה אותה "LIPOSTRUCTURE TECHNIQUE" ומציג שיעורי קליטת שומן גבוהים במגוון שימושים.

אמצעי חדיש אשר הביא את שיעור קליטת השומן למקסימום  הינו העשרת השומן הנקצר בתאי גזע. באפשרות זו נדון בהמשך.

תגובת הגוף והאזורים השונים להשתלת שומן, משתנה ממטופל/ת אחד/ת לשני/ה ואינם בשליטת הרופא. אצל מעשנים/ות או מטופלים/ות שסובלים/ות מבעיות בזרימת הדם, קליטת השומן המושתל אינה טובה ומידת הצלחתה נמוכה. לא ניתן לצפות מראש את כל הגורמים להצלחת או אי הצלחת ניתוח להשתלת שומן. לעיתים יש צורך לחזור על הפעולה פעם או פעמיים נוספות.

אזורים תורמים להשתלת שומן

השומן המיועד להשתלה נקצר באמצעות מזרק וצינורית עדינה מאזור בו הוא קיים בעודף וכך זוכה המטופל בעיצוב של איזור נוסף בגופו כ"תוצר לוואי " של ההליך. ההחלטה על האזור התורם נתונה להחלטתו של המטופל/ת . אזורים טיפוסיים כוללים את הירכיים החיצוניים, הבטן, העכוז או הברכיים.  החתך או חתכים שדרכם נשאב השומן הוא  קטן, באורך 3 מילימטרים.

באזור התורם יכולים להיווצר נפיחות, כאבים, סימנים כחולים (שטפי דם) לתקופה של כשבועיים שלושה. אין צורך בחבישה מיוחדת באזורים התורמים.

החתך/ים דרכם נשאב השומן נתפרים באמצעות תפר אחד שמוסר אחרי כשבוע ימים.

הטיפול בשומן טרם ההשתלה

השומן נשאב על ידי מזרקים בנפח של 50 סמ"ק ומועבר באופן סטרילי לצנטריפוגה שמפרידה בין נוזלי הגוף וההרדמה המקומית לתאי השומן. תאי השומן מועברים למזרקים חד פעמיים של 10 -1 סמ"ק ומושתלים באזורים הרצויים באמצעות צינורית דקיקה בקוטר של 1-2 מילימטר.

השומן מושתל באזור המקבל בצורת טיפות זעירות של תאי שומן אחת לצד השנייה. תאי הרקמה באזור המקבל, המקיפים את טיפות תאי השומן, יזינו ויקלטו אותם במקומם החדש.

תהליך השתלת שומן

השומן המושתל מוזרק ליעדו באמצעות מזרק המאפשר את פיזור השתל טיפין טיפין. ההזרקה לא מבוצעת לתוך רקמת השד עצמה כי אם לשומן התת עורי , לשריר החזה או בצמוד לו ומעליו. 

לעיתים  כהכנה לשלב ההשתלה יבוצע טיפול במכשירBRAVA  במשך חודש ימים.  מכשיר זה היוצר לחץ שלילי ומבצע פעולה של יניקה על פני כל שטח השד , מותח למעשה   את עור השד ומגדיל את החלל הפוטנציאלי להשתלת השומן.

breast1

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או חלקית ואורכו בין שעה לשעתיים, בהתאם להיקפו ומורכבותו.

עישון מהווה הוריית נגד מלאה (אבסולוטית) לניתוח זה. במילים אחרות, אסור לבצע ניתוח זה אצל מעשנות.

הצלקות שדרכן מתבצע הניתוח הן בדרך כלל מזעריות ועדינות, מוסתרות ובלתי נראות. במקרים נדירים, יכולה להיווצר תפיחות של הצלקת/ות ויש צורך לתקן אותה/ן בניתוח נוסף. לרופא אין שליטה על דרך ריפוי הצלקת וכיצד היא תראה בסופו של דבר.

בכל מקרה הצלקות שנותרות אחרי ניתוח זה הן נקודתיות ואינן נעלמות. תקופת ההבשלה הביולוגית של הצלקות עשויה להימשך כשנה או יותר שבמהלכה תחול הבהרה, השטחה וריכוך של הצלקת בדרך כלל.

לא ניתן לצפות מראש את תוצאות הניתוח, כפי שלא ניתן לצפות מראש כמה זמן יחזיקו מעמד ניתן לחזור על הניתוח פעם או פעמים נוספות במהלך השנים, בהתאם לצורך ולרצון המטופל/ת.

השתלת שומן מועשר בתאי גזע

תאי הגזע הם תאים רבי  יכולת המסוגלים לשוב ולהתרבות או להתמיין לסוגי תאים שונים. בשנת 2001 פרסמה לראשונה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת  UCLA  בקליפורניה את דבר קיומם של תאי גזע בוגרים ברקמת השומן.

יישומים רבים נמצאים בשלבי פיתוח וישום שונים, ביניהם טיפול בכיבים, שיקום תאים פגועים מסיבות שונות וביניהם תאי עצב , סחוס ועוד. העשרת שומן מושתל בתאי גזע אלו , הביאה לשיעורי קליטה הקרובים ל-100%.

 לא זו בלבד שמרבית נפח התאים נשמר, כי אם לתאים אלו נמצאו השפעות חיוביות גם  על הרקמה סביבם. השפעה זו מיוחסת בעיקר , אך לא רק ליצירת כלי דם חדשים ושיפור אספקת  הדם  המקומית לשתל.

מרפאתנו רכשה את הציוד הנדרש  להפקת תאי הגזע משומן והחל מ-2007 אנו מבצעים פעולה ניתוחית זו כאשר נדרש ובהתאם לצורך.   תהליך ההפקה אורך כשעתיים, אשר בסיומם מתקבל השתל המועשר.

שילוב טכנולוגיה זו הצעיד את עולם מילוי הנפח צעד נוסף קדימה וכיום במספר מרכזים בעולם הפך השימוש בטכנולוגיה חדישה זו לעניין שבשגרה. מבחינת המטופל השינוי היחיד לעומת השתלת השומן ללא ההעשרה בתאי גזע הינו הארכת זמן הניתוח . זמן זה משמש לעיתים לביצוע פרוצדורה נוספת כחלק מהניתוח כולו.

מעקב אחר הניתוח

לאחר הניתוח להשתלת שומן, תאושפז/י לתקופה של  מספר שעות ולא יותר מ-24 שעות ולאחר מכן תשוחרר/י לביתך ללא חבישה או נקזים. משך תהליך ההחלמה בבית הוא כשבועיים-שלושה. השבוע הראשון שלאחר הניתוח מאופיין באי נוחות מרבית ולעיתים אף בכאבים. תופעות אלו נגרמות עקב שטפי דם שטחיים תת עוריים (סימנים כחולים) ונפיחות שיכולה להופיע בדרגות שונות באזור הניתוח. תוצאות הניתוח מתייצבות אחרי תקופה של שלושה חודשים לפחות.

 לעיתים כאמור, עולה הצורך בניתוח נוסף, להשתלת שומן נוספת, שיפור הצלקות, וכדומה.